Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doprava ve Španělsku

8. 7. 2007


Doprava ve Španělsku

Autobusem

Autobusová doprava je velmi rozšířená. Dálkové linky provozuje několik společností, např. s autobusy společnosti Alsa, se setkáte téměř v celém Španělsku, Auto-res, centrální tel. 902 02 09 99, jezdí z Madridu do Estremadury, Barcelony, Valencie a na Costa Azahar, se společností Daibus se z Madridu dostanete do Andalusie, do Andalusie jezdí i Continental-Auto, který pokrývá i spojení s Baskickem, Kastilií, Kantabrií... Existuje i celá řada dalších společností, které však své weby nemají, nebo o nich možná jen nevíme. Informace získáte nejlépe přímo na místních autobusových nádražích. To platí i o spojení z velkých měst do bližších lokalit. Autobusy jsou pohodlné, dálkové linky jsou vybaveny klimatizací a bývají levnější než vlak.

Vzhledem k tomu, že informace o všech společnostech provozujících dálkové linky zatím nemáme k dispozici, doporučujeme obrátit se přímo na informace na jednotlivých autobusových nádražích.

 

Letadlem

Letadlo je vzhledem k rozloze Španělska i ostrovům patřícím ke Španělsku vyhledávaným dopravním prostředkem. V zemi je 48 letišť a několik leteckých společností (Iberia, Spanair, Air Europa, Air Nostrum...). Nejvyužívanější je tzv. letecký most mezi Madridem a Barcelonou, který ročně přepraví na 2 500 000 cestujících, a lety na Baleárské a Kanárské ostrovy.

 

Vlakem

Španělská železniční síť má v současné době délku přibližně 14 310 km (1999). Hlavním železničním uzlem je Madrid, odkud vycházejí základní tratě pokrývající celé území. Pod "largos recorridos" najdete na španělských nádražích uvedeny vlaky na dlouhé vzdáleností, pod "cercanías" se skrývají vlaky na krátké vzdáleností. Železniční dopravu zajišťují španělské dráhy RENFE, tel.: 902 24 02 02. Tato společnost provozuje několik vysokorychlostních vlaků, patřících do rodiny AVE. Vlak AVE zabezpečuje spojení mezi Madridem a Sevillou (471 km za 2 hodiny 15 minut), Talgo 200 mezi Madridem a Málagou, mezi Madrid a Algeciras a mezi Cádizem a Huelvou. Ke zvlášť komfortním a rychlým vlakům patří Euromed (Alicante - Barcelona), Alaris (Madrid - Valencie), Altaria (Alicante - Madrid), Arco (Barcelona - Valencie) a další. Ceny jízdenek se liší podle druhu zvoleného spoje. K jízdenkám zakoupeným v ČR je třeba u některých druhů vlaků zaplatit příplatek. RENFE nabízí i celou řadu speciálních tarifů.

Státní úzkokolejné dráhy FEVE zajišťují železniční spojení na tratích Bilbao - Ferrol a Bilbao - León a zabezpečují v těchto oblastech i spojení na krátké vzdálenosti. Provozují také trať v regionu Murcia (Cartagena - Los Nietos).

Kromě těchto státních železničních společností existují i společnosti regionální. EuskoTren se podílí na železniční dopravě v Baskicku, FGC v Katalánii (vlaky na krátké tratě do okolí Barcelony) a FGV v regionu Valencie (vlaky na krátké tratě do okolí Valencie a trať Dénia - Alicante).

 

Extra tip

Speciální turistické vlaky zahrnují ve své ceně nejen jízdné, ale i ubytování, stravování a výlety, včetně všech vstupů. Vlak "El Transcantábrico" je v provozu od května do října, projíždí severním Španělskem ze San Sebastianu do Santiaga de Compostela, nebo opačně. V roce 2002 takový osmidenní poznávací zájezd s ubytováním v tomto "hotelu na kolejích" ve dvoulůžkovém apartmá a luxusními službami přijde pro dvě osoby na 3 675 EUR. Se stejně luxusním "Al-Andalus Express", který vyjíždí v květnu, červnu a září, poznáte za podobně luxusní ceny atraktivní kouty Andalusie.
Historický "Tren de la Fresa", čili Jahodový vlak, který jezdí o víkendech od dubna do října z Madridu do Aranjuezu, dostal své jméno podle vyhlášených jahod, které produkuje zdejší oblast. Oblíbený jednodenní výlet si mohou dovolit i méně movití turisté.

 

Autem

Španělsko je vybaveno rozsáhlou silniční síti v délce přibližně 664 610 km (2000), z nich 10 443 km připadá na dálnice placené (autopistas con peaje), bezplatné dálniční úseky a silnice dálničního typu (autovías). Jsou označeny písmenem A někdy i písmenem E. Informace o dálničních poplatcích na jednotlivých úsecích získáte na www.motorwass.com/peajes/, informace o aktuálních cenách benzínu získáte na www6.mityc.es/energia/hidrocarburos/carburantes/. Tyto stránky jsou jen ve španělštině. Najdete zde ceny (PVP) maximální (máximo), minimální (mínimo) a průměrné (medio) na celém Pyrenejském poloostrově i konkrétní podle jednotlivých oblastí.

Silnice značené písmenem N (carreteras nacionales) jsou hlavní, ale vedou obcemi, což jízdu značně zpomaluje. Vedlejší silnice bývají značeny písmenem C. Obecně lze říci, že silniční síť je ve Španělsku kvalitní, dobrá je i jejich vybavenost službami (benzínové pumpy, odpočívadla, restaurace, ubytování). Méně kvalitní, či spíše pro českého řidiče neobvyklé, bývá značení obcí v některých oblastech. Ukazatel často najdete na levé straně, někdy dokonce až za křižovatkou, na které máte odbočit. Španělští řidiči jsou k cizincům většinou slušní a vstřícní.

Maximální povolená rychlost na dálnicích je 120 km/hod. na hlavních silnicích (N) 100 km/hod., na ostatních silnicích 90 km/hod., pokud není uvedeno jinak, v obcích 50 km/hod. Pokuty za překročení povolené rychlosti jsou vysoké a jejich platba se vyžaduje na místě. Je zakázáno telefonovat za jízdy z mobilních telefonů, pokud nejste vybaveni "hand free". Řidič nosící brýle musí mít u sebe brýle náhradní.

 

Autopůjčovny

Autopůjčovny jsou označeny Rent A Car nebo také alquiler de coches. Kromě mezinárodních firem, jako Avis, Hertz, Europcar nabízejí vozidla i místní autopůjčovny, z nichž mnohé poskytují srovnatelné služby a často bývají i levnější. Je třeba se ujistit, zda je v pronájmu zahrnuto havarijní pojištění (seguro), ptejte se také na výši a podmínky spoluúčasti při nehodách (franquicia). V celkové ceně bývá zahrnut pronájem na 24 hod., havarijní pojištění, neomezený počet kilometrů, IVA (DPH). Většina půjčoven vyžaduje vratnou zálohu. Pronájem auta na 24 hodin přijde asi na 34 EUR (Ford KA) a výše, s vyšším počtem dnů (od tři dnů) jsou tarify nižší. Často se vyžaduje platba platební kartou.

Abyste si mohli půjčit auto, musíte mít alespoň 21 let a vlastnit řídičský průkaz minimálně dva roky.

 

Lodí

Námořní osobní doprava zaujímá důležité místo. K nejvýznamnějším přístavům patří Barcelona, Valencie a Algeciras. Největší lodní společností je Trasmediterránea, která zajišťuje spojení z Barcelony a Valencie na Ibizu a Mallorcu, z Mallorcy na Menorcu, z Málagy a Almeríe do Melilly, z Algeciras do Tangeru a Ceuty a z Cádizu na Kanárské ostrovy (Las Palmas de Canaria). Se společností s Euroferrys se dostanete z Algeciras do Ceuty a Tangeru, Comarit España vás doveze z Algeciras do Tangeru, se společností Balearia se dostanete z Barcelony na Ibizu, z Valencie na Ibizu a Palmu, z Denie na Ibizu a Formenteru a z Algeciras do Tángeru.

 
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA