Jdi na obsah Jdi na menu
 


Před cestou

8. 7. 2007

Před cestou

Doklady

Při cestách do Španělska se vyžaduje platný cestovní doklad (cestovní pas ČR nebo občanský průkaz ČR typu identifikační karty vydané po roce 1993, tzn. od vzniku České republiky) cestuje-li občan letadlem. Při cestě automobilem nebo vlakem předloží občan svůj cestovní doklad při vstupu do schengenského prostoru. Razítko o vstupu do schengenského prostoru se nevyžaduje. Rovněž není potřeba předkládat na hranicích doklady o účelu pobytu, zpáteční jízdenky nebo finanční prostředky. Pokud jde o motoristy, doporučujeme si před cestou obstarat mezinárodní řidičský průkaz a je nezbytné mít tzv. zelenou kartu.

Podrobné informace o životních a pracovních podmínkách ve Španělsku najdete zde

 

Rizika a doporučení

Všeobecně se dá říci, že Španělsko je bezpečnou zemí. Samozřejmě i zde, zvláště v turistických centrech, velkých městech a na dálničních odpočívadlech dochází k okrádání turistů. Doporučuje se dodržování následujících opatření:
- poznamenat si telefonní číslo 112, které platí na celém území Španělska a na
němž vás operátor přepojí na policii, záchrannou službu, hasiče
- nemít důležité doklady a věci na jednom místě
- pasy, letenky, finanční hotovost a jiné cenné věci ponechat, pokud je to možné, v hotelovém trezoru
- používat platební karty či cestovní šeky, ale i v tomto případě mít u sebe i menší finanční hotovost
- mít poznamenána telefonní čísla bankovního domu za účelem nahlášení odcizení (ztráty) platební karty
- nepřespávat na osamocených místech
- neponechávat v autě doklady, cennosti, atd.
- pokud možno nepoužívat autostop
- dodržovat dopravní předpisy, protože pokuty jsou ve Španělsku poměrně vysoké a policie je vyžaduje zaplatit na místě
- pojištění na cestu do zahraničí (lékařské ošetření, hospitalizace, úmrtí, okradení) a předem se seznámit s pojistnými podmínkami
- znát základní španělskou terminologii
Dále se doporučuje, aby čeští občané měli poznamenáno telefonní číslo konzulární sekce velvyslanectví a byli obeznámeni s reálnými možnostmi poskytování pomoci a intervence ze strany tohoto zastupitelského úřadu, aby, pokud je to možné, byli vybaveni mobilním telefonem, měli kontakt s rodinnými příslušníky a přáteli, kteří by byli schopni jim v případě potřeby poskytnout finanční pomoc.

Aktuální informace: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

 

Celní a devizové předpisy

V EU jsou zrušeny celní kontroly. Dovoz určitého zboží do Španělska nicméně od určitého limitu přestává být pro vlastní spotřebu a stává se dovozem zboží, které je nutné celně deklarovat.

Do Španělska je možné bezcelně dovézt: 800 ks cigaret, 400 ks malých cigárek, 200 ks doutníků, 1 kg tabáku, 10 l alkoholických derivátů (tj. tvrdého alkoholu), 20 l produktu se středním obsahem alkoholu (např. sherry), 90 l vína a fermentovaných produktů a 110 l piva. Dovoz hotovosti do Španělska a její vývoz je omezen částkou 6024 EUR.

 

Cestování se psy, kočkami a fretkami

Od 1. října 2004 je možné cestovat pouze s pasem dle nařízení (ES) č. 998/2003.

 

 
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA